Klawiatury

klawiaturaSystem alarmowy przeważnie uzbraja i rozbraja się przez wpisanie na klawiaturze kodu ustalonego przez użytkownika. Takie rozwiązanie wymagające zapamiętania kodu może nie być najlepsze dla dzieci czy osób starszych. Alternatywą może być klawiatura z wbudowanym czytnikiem breloków lub kart zbliżeniowych. Wtedy włączenie lub wyłączenie dozoru realizowane jest po zbliżeniu małej pastylki lub karty do czytnika. Systemy te nie są skomplikowane w obsłudze, a skutecznie zwiększają bezpieczeństwo obiektu (firma, magazyn, dom, garaż itp.). Dodatkowym elementem do systemu alarmowego jest system antynapadowy w formie pilota lub ukrytego przycisku alarmowego. Również klawiatury posiadają funkcję wpisania kodu „pod przymusem” który powoduje włączenie cichego alarmu i wezwanie ochrony. Manipulator wyposażony najczęściej jest w klawiaturę numeryczną oraz przyciski funkcyjne i występują w dwóch podstawowych typach, są to klawiatury LCD oraz LED. Manipulatory są dedykowane do konkretnych central, przy wyborze centrali alarmowej trzeba wybrać również klawiaturę pasującą do niej.

W przypadku Manipulatorów LCD dostępne są modele z ekranami różnej wielkości i rozdzielczości. Wielkość ekranu powinna zostać dostosowana do indywidualnych potrzeb, tak by wygodnie przeczytać wyświetlające się na nim komunikaty.
Na rynku dostępne są manipulatory LCD: ikonowe (zamiast komunikatów, na ekranie pojawiają się ikony), sensoryczne (różniące się przede wszystkim obsługą) oraz dotykowe (umożliwiają stworzenie własnych ikon czy dostosowanie do siebie wyglądu panelu).

Manipulatory LED jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują diody LED do wyświetlenia komunikatów. Najlepiej sprawdzają się jako dodatek do klawiatury ponieważ stosowanie tylko klawiatury LED może być uciążliwe.