Wybór obudowy centrali alarmowej

obudowa natynkowa satelKompleksowy system alarmowy składa się z wielu części. Należą do nich różnego rodzaju czujki (ruchu, dymu, gazu, czadu, zbicia szkła, zalania wodą, czy magnetyczne), sygnalizatory (optyczne i akustyczne) oraz przyciski napadowe. To wszystko jest podłączone (przewodowo lub bezprzewodowo) do centrali alarmowej, która jest swego rodzaju mózgiem całego systemu. Urządzenie to powinno znajdować się w suchym, zamkniętym pomieszczeniu, najlepiej w ustronnym miejscu, nie rzucającym się w oczy umieszczone w odpowiedniej obudowie.

Obudowa centrali alarmowej to skrzynia montażowa, wykonana najczęściej z metalu (blachy stalowej) lub tworzywa sztucznego. Jest wyposażona w dedykowany zasilacz oraz otwory montażowe, do których montuje się płytę główną centrali, za pomocą plastikowych kołków. Czasem posiada też dodatkowe moduły i ekspandery. Najczęściej jest dostarczana przez instalatora wraz z całym systemem alarmowym, znajduje się też na wyposażeniu gotowego zestawu. Jednak coraz częściej zdarza się, że jest kupowana już na etapie budowy domu, celem łatwiejszego zainstalowania alarmu w późniejszym czasie.

Kupując obudowę, dobrze mieć przynajmniej wstępny plan całego systemu. Nie każda centrala pasuje do danej obudowy – są różne rozstawy montażowe kołków i trzeba je wzajemnie dopasować. Można ewentualnie wybrać obudowę uniwersalną, zawierającą różne rozstawy otworów, dzięki czemu można w niej zamieścić znacznie większy wybór central.
Kolejne decyzje, które należy podjąć na etapie wyboru obudowy, to typ zasilacza
(i dobór jego mocy), a także typ akumulatora. Obie rzeczy powinny być dopasowane do wielkości i rodzaju całego systemu alarmowego. Zły wybór zasilacza będzie wiązać się z koniecznością wymiany go lub wręcz całej obudowy. Akumulator może z kolei niewystarczająco długo działać podczas ewentualnych zaników w dostawie energii.
Ostatnim wyborem jest sposób zamocowania samej obudowy. W trakcie budowy najczęściej stosuje się obudowy wtynkowe (montowane w ścianie), natomiast w pomieszczeniach już wykończonych ich montaż może być trudny lub wręcz niemożliwy, dlatego wybiera się obudowy natynkowe (przyczepianie do ściany).

Wybór obudowy centrali alarmowej najlepiej pozostawić specjalistom, ale jeśli pozna się odpowiednio dużo informacji na ten temat, można próbować zająć się tym na własną rękę.