Przegląd i konserwacja alarmu

system alarmowyPrzegląd samochodu daje pewność, że nie posiada on usterek i możemy nim bezpiecznie podróżować. System alarmowy zamontowany w naszym domu, również wymaga corocznego przeglądu technicznego, który pozwala wyeliminować możliwość wystąpienia usterki oraz daje pewność, że wszystkie podzespoły działają poprawnie i alarm zareaguje właściwie. Większość użytkowników, przede wszystkim małych systemów alarmowych, zapomina o takim przeglądzie i nie zdaje sobie sprawy jak ważna jest konserwacja alarmu.

Przegląd powinien wykonać pracownik profesjonalnej firmy, który ma doświadczenie w instalacji zabezpieczeń. Taki instalator może szybko i sprawnie wykryć i wyeliminować ewentualne usterki. Podczas przeglądu instalacji alarmowej powinny zostać sprawdzone podstawowe elementy, które mogą wpłynąć na pogorszenie jakości działania systemu w krytycznym momencie.

Należy sprawdzić między innymi:
czujki – poprawną reakcję (np. na ruch, ciepło czy rozłączenie). Warto także wyczyścić ich wnętrze. Należy zwrócić uwagę na czystość soczewki i sprawdzić np. czy w czujce nie zagnieździły się owady. Jeśli posiadamy czujki bezprzewodowe obowiązkowo należy sprawdzić stan baterii.
zasilanie – system alarmowy zasilany jest z sieci elektrycznej ale ma również akumulator, który wykorzystywany jest podczas przerw w dostawie prądu. Należy sprawdzić układ ładowania oraz stan akumulatora. Kilkuletnie akumulatory mogą wymagać wymiany.
komunikator – należy sprawdzić czy prawidłowo nawiązuje połączenie, obojętnie czy komunikator łączy się przez GSM czy analogowo. Można również zweryfikować poziom sygnału radiowego i sprawdzić czy zaprogramowane numery telefonu są poprawne i aktualne.
sygnalizatory – często pomijane przy konserwacji. Należy zweryfikować poprawne działanie sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej zarówno sygnalizatorów zewnętrznych jak i wewnętrznych. Dodatkowo można zwrócić uwagę na układ sabotażowy i sprawdzić czy nie ma uszkodzeń spowodowanych np. korozją.

Alarmy warto przeglądać i konserwować przed planowaną dłuższą nieobecnością w domu np. wyjazdem na urlop. Będziemy wtedy pewni, że nasz alarm zadziała poprawnie w razie wykrycia jakiegoś zagrożenia.

Jeśli uważacie, że w artykule został pominięty jakiś element lub chcecie podzielić się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami np. na temat nietypowych lub częstych usterek systemów alarmowych, to zapraszamy do komentowania.