Czujki

Systemy zabezpieczające przed włamaniem wyposażone są między innymi w czujki. Są trzy główne typy czujników reagujących na ruch:

pasywne czujki podczerwieni (PIR) reagujące na zmianę promieniowania podczerwonego które emitowane jest przez obiekty o temperaturze wyższej niż otoczenie. Nie wykryją one obiektu nie emitującego ciepła lub emitujące go za mało np. wskutek izolacji termicznej. Ważne jest, aby przy montaży czujki przestrzegać wysokości jaką podaje producent. Czujka zamontowana na nieodpowiedniej wysokości może niepoprawnie działać. Nie należy kierować czujki w nasłonecznione powierzchnie, elementy wentylacji, ogrzewania itp. jak i montować nad grzejnikami i innymi źródłami ciepła. Stosuj czujki zgodnie z ich przeznaczeniem, nie montuj czujek wewnętrznych na zewnątrz.

– czujniki mikrofalowe wykorzystujące w swoim działaniu efekt Dopplera czyli wysyłają falę elektromagnetyczną i odbierają falę odbitą. Fala zmieni swoją częstotliwość jeśli odbije się od poruszającego się obiektu. Są one wrażliwe głównie na ruch w kierunku do i od czujki. Czujki mikrofalowe mogą się wzajemnie zakłócać dlatego nie powinny być montowane w bliskiej odległości od siebie a najlepiej montować tylko jedną taką czujkę w pomieszczeniu. Przy montażu warto również pamiętać że czujnik mikrofalowy przenika przez niektóre przeszkody takie jak, okna, drewno, tworzywa sztuczne i zaplanować ich montaż tak aby nie wykrywały ruchu w miejscach niepożądanych.

– czujki ultradźwiękowe działają podobnie jak mikrofalowe ale wykorzystują fale akustyczne (w zakresie niesłyszalnym) i reagują na ruch powietrza. Podatne są na fałszywe alarmy wywołane przepływem powietrza. Używane często w alarmach samochodowych.

czujkaCzujki ruchu reagują i uruchamiają alarm gdy wykryją ruch natomiast są jeszcze czujki magnetyczne (kontaktowe) które umieszczone są na oknach czy drzwiach i reagują przy ich otwieraniu. Te drugie mogą zareagować wcześniej bo już w momencie otwierania okna czy drzwi (zanim włamywacz dostanie się do środka). Wszystkie okna i drzwi dostępne dla włamywacza również balkonowe trzeba wyposażyć w tego typu czujki. Połączenie tych typów czujek zapewnia skuteczne i kompleksowe zabezpieczenie przed różnego rodzaju próbami włamań. W specyficznych systemach zabezpieczeń (np. w bankach) spotkać można również inne rodzaje czujników np.:

inercyjne, zwane także wibracyjnymi reagujące na występowanie drgań, wstrząsów na powierzchni, na której zostały zamontowane,
akustyczne reagujące na dźwięki,
reagujące na zmianę ciśnienia w zamkniętym pomieszczeniu związaną z jego otwarciem,
sejsmiczne reagujące na wybuch,
dostępu do zamków montowane np. na zamkach sejfów,
światłowodowe rozwieszane na ogrodzeniach.

Czasem do detekcji ruchu wykorzystywane są również kamery telewizji przemysłowej w połączeniu z detektorami ruchu w obrazie.