Alarmy bezprzewodowe – dawniej i dziś

alarmAlarmy bezprzewodowe dzięki swojej funkcjonalności stały się rewelacyjną alternatywą w sytuacji, gdy nie ma możliwości założenia instalacji kablowej, np. w budynkach wyremontowanych czy zabytkowych. Czym właściwie jest alarm bezprzewodowy? Czy jest on gorszy, czy lepszy od swojego poprzednika kablowego?
Bezprzewodowe systemy alarmowe działają w zasadzie tak samo, jak przewodowe instalacje. Są dokładnym jej odpowiednikiem i nie różnią się niczym oprócz tego, że system bezprzewodowy wykorzystuje komunikację radiową zamiast kablowej. Obecne alarmy bezprzewodowe, sprawdzonych i dobrych producentów nie odbiegają swoją funkcjonalnością od tradycyjnych systemów. Zabezpieczają tak samo dobrze, jak ich kablowi odpowiednicy i nie zmniejszają skuteczności ochrony obiektu i nie pewności detekcji.
Systemy alarmowe bezprzewodowe są wspaniałym rozwiązaniem dla obiektów publicznych, ale przede wszystkim naszych domów, czy mieszkań. Według policji i ubezpieczycieli posiadanie alarmu w domu jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania wizyt niepożądanych osób w naszym domu. Niewiele osób jednak decyduje się na założenie jakiegokolwiek alarmu, a dzieje się to za sprawą pewnych mitów. Głównymi stereotypami, przeświadczającymi o nie zakładaniu zabezpieczeń przed włamaniami są wysokie koszty tego przedsięwzięcia i uciążliwa eksploatacja. Mowa tu przede wszystkim o systemach przewodowych. Jeśli rzeczywiście ktoś ma obiekcje co do zakładania tradycyjnego systemu alarmowego z instalacją kablową, to warto może zastanowić się nad alarmem bezprzewodowym. W tej kwestii także są podzielone opinie i znajdują się wypowiedzi mówiące o tym, że alarmy bezprzewodowe, to zabawki, które nie spełniają naszych oczekiwań i nie wywiązują się ze swoich zadań. Poza tym większość ludzi nie decyduje się na korzystanie z takiego rozwiązania zabezpieczającego nasze domy, bo uważają, że koszty założenia takiego systemu zabezpieczeń są niebagatelne i eksploatacja ich pozostawia wiele do życzenia. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Dawniej faktycznie można było mówić o pewnych niedociągnięciach alarmu bezprzewodowego. Wpływ na to miała chociażby szybko zużywająca się bateria. W obecnych czasach, kiedy technologia znacznie się rozwinęła, producenci systemów alarmowych stosują takie rozwiązania konstrukcyjne, które gwarantują niezawodność urządzeń bezprzewodowych, a ich funkcjonalność rozwinęła się niewyobrażalnie. Dzisiejsze urządzenia bezprzewodowe charakteryzują się przede wszystkim niskim zużyciem baterii i pewną łącznością bezprzewodową za sprawą łączności dwukierunkowej. Mało tego, to na rynku jest dostępnych cała gama takich urządzeń, dzięki czemu istnieje wiele możliwości realizowania najróżniejszych systemów zabezpieczających. Mitem jest także fakt, że instalacje bezprzewodowe są znacznie droższe, od kablowych. Porównując ceny urządzeń ta opinia jest jak najbardziej słuszna. Wszak nowoczesność i jej rozwój kosztuje, ale jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że zakładając alarm z instalacją kablową w mieszkaniu np. wyremontowanym, to do niskiego kosztu urządzenia dojdą koszty położenia kabli, a to wiąże się z czasem, nerwami i oczywiście pieniędzmi. Porównując więc bilans zainstalowania jednego i drugiego systemu, to koszty są bardzo podobne.
Jak widać rozwój technologiczny sprawił, że obecnie mamy do czynienia z urządzeniami z prawdziwego zdarzenia, a mity wypracowane w dawnych czasach są już zupełnie bezpodstawne, nieaktualne i nie należy się nimi kierować przy podejmowaniu decyzji, co do założenia systemu zabezpieczeń w swoim mieszkaniu.